Jeśli trzymamy psa na stałe w domu, to chcąc uniknąć gubienia włosa i niemiłego psiego zapachu, musimy go od czasu do czasu kąpać. Niektórzy właściciele psów ordynują kąpiel połączoną ze strzyżeniem bądź trymowaniem w fachowym zakładzie fryzjerskim, ale można to łatwo i bez dodatkowych wydatków zrobić samemu.

Najlepiej planować kąpiel na wieczór, możliwie późno, po jedzeniu i po ostatnim spacerze. Małe pieski można wykąpać w większej miednicy lub po prostu w umywalce, dla większych potrzebna jest wanna (wtedy jednak trzeba to zrobić w ciepły dzień). Jeśli kąpiemy psa w wannie lub umywalce to na jej dnie należy położyć gumową matę, aby pies stał i nie, ślizgał się. Kąpiel powinna być poprzedzona starannym wyczesaniem - nigdy nie należy kąpać psa skołtunionego lub spilśnionego. Zmoczony kołtun jest bardzo trudny do rozczesania i nie pozostaje już nic innego, jak wycięcie go tuż przy skórze.

Do zmoczenia sierści, a potem do jej spłukania najlepszy jest prysznic. Jeśli nim nie dysponujemy, polewamy psa z wiaderka lub kubeczka. Jeśli mamy do czynienia z psem o żywym temperamencie, lepiej zabezpieczyć się samemu przed zmoczeniem, zakładając wodoodporny fartuch lub przeciwnie zdejmując całe ubranie. Ponieważ kąpiel usuwa z psiej sierści substancje tłuszczowe, zabezpieczające ją przed przemoczeniem i zwiększające jej zdolności izolacyjne, nie należy tego zabiegu dokonywać zbyt często.

Po zdjęciu obroży stawiamy zwierzę w wannie lub umywalce. Oczy trzeba posmarować wazeliną, a w uszach umieścić tampony z waty, aby zapobiec dostaniu się do nich wody - może to spowodować nawet zapalenie ucha. Teraz trzeba sierść dokładnie zmoczyć, posuwając się od szyi do ogona. U niektórych ras o obfitym podszerstku nie jest to wcale takie łatwe. Wcześniej przygotowujemy w kubku szampon, zmieszany z niewielką ilością wody. Szampon powinien być starannie dobrany do rodzaju i aktualnego stanu włosa naszego psa. Szampon należy dokładnie rozprowadzić po całej powierzchni i dobrze wetrzeć. Uważać trzeba, aby nie dostał się on do oczu, uszu, nosa i pyska, szczególnie jeśli jest to szampon zawierający składniki owadobójcze. Woda używana do kąpieli powinna być umiarkowanie ciepła, nigdy zimna ani gorąca i utrzymywać w miarę jednakową temperaturę.

Po bardzo dokładnym wypłukaniu należy odcisnąć nadmiar wody z sierści, od góry do dołu. Teraz można już psa wyjąć z wanny i umieścić na dużym ręczniku. Trzeba mu najpierw pozwolić na energiczne wytrzepanie reszty wody, zmienić ręcznik na suchy i porządnie wytrzeć. W miarę potrzeby zmieniać ręczniki, a jeśli pies na to pozwala, dokończyć suszenia przy pomocy suszarki do włosów. Jeśli używamy suszarki, trzeba psa jednocześnie szczotkować. Przyspieszy to suszenie i pozwoli na ładne ułożenie włosa w pożądanym kierunku. Jeśli nasz pies wymaga częstego kąpania, na przykład w sezonie wystawowym, warto zaopatrzyć się w specjalną, stojącą suszarkę - mamy wtedy obie ręce wolne do szczotkowania i czesania.

Podstawowe zasady przy kąpieli:

  • zachować stałą temperaturę podczas całej kąpieli
  • nie używać zbyt gorącej ani zbyt zimnej wody
  • nie dopuszczać, aby woda lub szampon dostały się psu do nosa, oczu i uszu
  • szczególną ostrożność zachować przy stosowaniu szamponów owadobójczych
  • kąpać psa po uprzednim rozczesaniu
  • bardzo dokładnie spłukać cały szampon
  • nie zwlekać z suszeniem
  • włos czesać i układać podczas suszenia
  • trzymać psa w domu dopóki całkowicie nie wyschnie