Szanowni Państwo!

Właśnie staliście się posiadaczami małego szczeniaka. Jednak obecność w Waszym domu nowego przyjaciela to nie tylko radość i zabawa, ale też i pewne obowiązki. Pragniemy Państwu naświetlić kilka istotnych naszym zdaniem wskazówek dotyczących szeroko rozumianej opieki nad zwierzęciem, które pozwolą uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Żywienie

Szczeniak powinien otrzymywać około 4 posiłków dziennie. Proponujemy, aby przynajmniej w pierwszych dniach był to pokarm zbliżony do tego, jaki szczenięta otrzymywały w Schronisku. W czasie kolejnych dni sugerujemy urozmaicenie diety o chude gotowane mięso, chudy biały ser, gotowane jajko. Karmy gotowe (puszki i suche) powinny być wprowadzane stopniowo z zaznaczeniem, że powinny to być pokarmy dla szczeniąt (wyraźne wskazówki producenta na etykiecie). Zastosowanie się do poniższych zaleceń powinno zapobiec problemom żołądkowo-jelitowym spowodowanym złą dietą, stresem związanym ze zmianą miejsca oraz zbyt szybką zmianą pokarmu.

Profilaktyka

Otrzymaliście Państwo książeczkę zdrowia Waszego nowego przyjaciela, w której odnotowane są zabiegi profilaktyczne, którym wasz pies został poddany. Jest to zawsze przynajmniej jednokrotne odrobaczenie, odpchlenie oraz podanie surowicy, aby w jak najpełniejszy sposób zabezpieczyć maluchy na czas ich pobytu w placówce. Ważne jest, aby po upływie 21 dni od podania surowicy (w książeczce jest data podania surowicy) udać się do wybranego przez Państwa lekarza weterynarii w lecznicy prywatnej, celem rozpoczęcia programu szczepień profilaktycznych.

Kontakt z otoczeniem

Sugerujemy Państwu w pierwszym okresie unikanie kontaktów Waszego psiaka z innymi psami, o których nie ma pewności, że były regularnie szczepione. Również wychodzenie na spacery powinno być ograniczone, gdyż może to spowodować kontakt z groźnymi dla malucha wirusami.

Objawy chorobowe

W razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów (wymioty, biegunka, kaszel, wypływ z nosa, z oczu) prosimy o jak najszybszy kontakt z lekarzem weterynarii, ważne, aby mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa. Przestrzegamy, że zbyt długa zwłoka z wizytą lub próby leczenia tzw. "domowymi sposobami" mogą okazać się fatalne w skutkach. Pamiętajcie Państwo również o tym, iż nasi lekarze weterynarii nie pełnią funkcji usługowych dla zwierząt spoza Schroniska i z chwilą nabycia zwierzęcia jesteście Państwo zobowiązani zapewnić psu staranną opiekę weterynaryjną.