Wysterylizuj swojego zwierzęcego towarzysza!

Nadpopulacja psów i kotów w Polsce jest poważną kwestią dotyczącą nas wszystkich. Zanim, więc dopuścisz do prokreacji swojego psa czy kota weź pod uwagę setki bezdomnych zwierząt trafiających codziennie do schroniska w całym kraju. Dzięki prowadzeniu przez Schronisko intensywnego programu sterylizacji zwierząt, osiągnęliśmy już zadowalające wyniki 100% schroniskowych kotek oraz 100% suczek, jakie obecnie czekają na adoptację jest wysterylizowanych. W najbliższym czasie planujemy zainicjować również kastrację schroniskowych kocurów. Tym samym liczymy na to, iż na przestrzeni kilku najbliższych lat osiągniemy wymierne wyniki w postaci sukcesywnie zmniejszającej się liczby trafiających do naszego Schroniska niechcianych szczeniąt i kociąt. Aby jednak efekty naszej pracy w tej dziedzinie były widoczne dla wszystkich mieszkańców Szczecina, powinien się do tego przyczynić każdy z nas, sterylizując swego zwierzęcego towarzysza.

Zapoznaj się z podstawowymi mitami i faktami dotyczącymi tej metody.

MIT 1: Suka powinna przynajmniej raz w życiu mieć potomstwo, aby żyć zdrowiej i dłużej.
FAKT: Jest wręcz odwrotnie! Sukom po sterylizacji nie zagraża ropomacicze i zmniejsza się ryzyko powstania guzów nowotworowych w obrębie gruczołu mlekowego. To właśnie dzięki temu zabiegowi żyją one zdrowiej i dłużej.

MIT 2: Sterylizacja wpływa ujemnie na zdrowie zwierząt.
FAKT: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o 2 lata dłużej niż samce niepoddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje szczególnie dróg moczowych spada u kotów i psów o 98%. W przypadku wpływu na zdrowie suk patrz mit 1.

MIT 3: Moje kocięta / szczenięta są tak rozpieszczone! Na pewno znajdzie się dla nich dom.
FAKT: Smutna prawda jest taka, że chociaż wszystkie małe zwierzęta są urocze to nie wystarcza dla nich wszystkich domów. 70% psów i kotów trafiających do schronisk w naszym kraju nie znajduje nowego właściciela. Doliczając do tego ogrom bezpańskich zwierząt błąkających się po naszych miastach i wsiach, otrzymamy zatrważającą ilość niechcianych istnień skazanych na głód i cierpienie z powodu wyniszczających i dziesiątkujących je chorób.

MIT 4: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.
FAKT: Brak jest dowodów medycznych na poparcie tego rozpowszechnionego fałszywego mniemania. W rzeczywistości psy i koty, które poddano sterylizacji są często mniej bojaźliwe, mniej bojowe i generalnie zdrowsze niż zwierzęta niesterylizowane.

MIT 5: Sterylizacja ma negatywne wpływy na osobowość zwierzęcia.
FAKT: Jest dokładnie odwrotnie. Psy i koty poddane sterylizacji są mniej skłonne do ucieczek z domu, wiążą się silniej ze swoimi opiekunami i mają mniej niepożądanych nawyków, takich jak wdawanie się w bójki lub znaczenie moczem.

MIT 6: Sterylizacja jest nienaturalna.
FAKT: Psy i koty są hodowane przez ludzi i dla ludzi. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym każdego roku miliony z nich umiera w skutek braku własnego domu i odpowiedniej opieki bądź w skutek bestialskich praktyk uśmiercania niechcianych ślepych miotów. Pozbawione naszej troski tracą sens własnej egzystencji. To właśnie jest nienaturalne! Sterylizacja jest w tym momencie rozwiązaniem humanitarnym.

MIT 7: Zabieg sterylizacji jest ryzykowny.
FAKT: Zabiegi te są bezpieczne i przeprowadzane przez lekarzy weterynarii rutynowo, co nie znaczy, że traktują je w sposób błahy. Sterylizacja jest postępowaniem bezpiecznym, skutecznym i wygodnym zwłaszcza, jeśli jest przeprowadzana u młodej suki lub kotki. Polega na usunięciu jajników i macicy u samic oraz jąder z najądrzami u samców. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje juz w 2-3 dni po zabiegu, a nacięcie jest tak niewielkie, iż po kilku miesiącach nie ma nawet śladu przebytej sterylizacji.

UWAGA! Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt sterylizuje tylko swoich podopiecznych.

Jeśli chcesz poddać zabiegowi sterylizacji swojego pupila, zgłoś się do jakiejkolwiek lecznicy weterynaryjnej na terenie Miasta Szczecina.